Šokovaní kamarádi křehké Hanky Holišové: Ona pije?!

Velikost textu: AAA

7. 7. 2014

Kdo zná osobně muzikálovou, divadelní a televizní herečku Hanku Holišovou, ví, že je s ní docela legrace. Na večírcích se umí vesele bavit do rána, ačkoli sklenici s džusem vyměňuje jedině za pohárek s vodou. Třiatřicetiletá krasavica – jak by se na její rodné Moravě řeklo – alkohol pije výjimečně. Roli královny Elišky v Noci na Karlštejně inscenované v Brně ale oslavila vínem i panákem.

Hanka se v brněnské premiéře Noci na Karlštejně ukázala na konci června. V režii Igora Ondříčka bravurně vystřihla královnu Elišku usilující o lásku Karla IV, jehož hraje Jaroslav Matějka. Zvláště její vynikající pěvecká sóla byla pro diváky balzámem na duši a ocenili ji bouřlivým potleskem a hvízdáním. Po náročném premiérovém představení Hanka slavila do časných ranních hodin ve Středověké krčmě, kterou provozuje její kolega, herec Jakub Uličník. Hanka si dala bílé víno a panáka. A to u ní není obvyklé.

Na otázku: „Ty piješ?“ Odpověděla: „Dneska výjimečně jo. Ale večírek si umím užít i bez alkoholu. To nejsou žádné výmluvy, je to tak. Já nejsem žádná asketa, když je společnost příjemná a mám chuť, tak si dám trochu vína, koktejl nebo třeba jako dneska i toho Jäggera. Ale piju fakt výjimečně, spíš na chuť, nechci být opilá. A taky většinou jezdím autem, ráda se z akce vypařím a dovezu sama domů. To je určitě jeden z důvodů, proč nepiju. A jednoznačně mě odrazuje pohled na některé lidi kolem mě, kterým alkohol ničí zdraví a život. Z toho mám teda fakt strach. Když člověk zjistí, že mu alkohol dodává sebedůvěru a funguje se mu s pitím líp, tak si myslím, že už má našlápnuto k závislosti, teda aspoň k té psychické. Víš co, mě totiž hrozně děsí představa, že jsem na čemkoliv závislá.“

Hanka hraje v inscenaci Městského divadla v Brně královnu Elišku. Potkává se tam třeba s Lucií Zedníčkovou jako paní Ofkou nebo Zdeňkem Junákem jako purkrabím. Roli Elišky nastudovala v Brně během jara, už deset let ale hraje také v Noci na Karlštejně, kterou uvádí Karlínské divadlo. Tam po boku Lumíra Olšovského (jako Peška), jenž se na Hanku jako Elišku přijel podívat do Brna a po představení si s ní dal skleničku vína, hraje právě Alenu.

V pražském Karlíně hraju Alenu už desátým rokem. Přiznám se, že mám ráda temperamentnější a akčnější role, takže je mi pořád asi bližší rozlítaná a trochu potřeštěná Alena. A z pragmatického pohledu lenocha, Alena se za celou hru ani jednou nepřevléká a nepřečesává, to je velké plus. Eliška se mi zpočátku zdála nudná, teď musím přiznat, že jsem jí trochu křivdila, začínám jí přicházet na chuť. Každopádně, obě riskují pro lásku, jsou odvážné, derou se proti proudu a to je mi sympatické,“ tvrdí Holišová, když obě role srovnává.

Hanka si také libuje nad tím, že z ní, přirozené hnědovlásky, režisér nechtěl mít blondýnu. Ačkoli tím riskoval nevoli diváků, kteří jsou zvyklí na blonďatou Janou Brejchovou, již v roli Elišky představil režisér Podskalský ve známé filmové podobě muzikálu.

Co se týká zevnějšku, tak jsem moc ráda, že Igor nepovažoval za důležité, aby byla Eliška blonďatá, ačkoliv to diváci zřejmě očekávali kvůli filmu. Kdybychom se ale měli držet historie, ani paní Brejchová by nebyla zřejmě vhodná představitelka. Igor před začátkem zkoušení trochu pátral v historii, aby o postavách zjistil co nejvíc informací. No a zjistil, že skutečná Eliška prý byla, teď to řeknu zaobaleně, abych nikoho neurazila, hodně velký kus ženské. Takže by ideální představitelkou role, čímž se jí nechci dotknout, protože jsem ji měla ráda, byla třeba Helena Růžičková,“ uvažuje hvězda, která se od prosince představí v muzikálu Mamma Mia! jako Sophie.

To, že dostala nabídku zahrát si Sophii, v podstatě velmi mladou dívku, Hanku překvapilo. Nikoli však její okolí a tvůrce muzikálu, podle nichž se pro roli skvěle hodí, třebaže má třiatřicet. Díky půvabné vizáži a své živosti vypadá velmi mladistvě. Možná právě proto s mečem v ruce jako lamželezo Eliška Pomořanská působila poněkud křehce. Ona to ale vidí jinak. „Já jsem sice subtilnější tělesné konstituce, ale energie mám někdy až moc. To by ses divil. Ale jsem ráda, že se můžu vyřádit v rolích, jako je Alena,“ dodává s úsměvem sympatická herečka, která od podzimu překvapí diváky v oblíbeném televizním seriálu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související