Pěstujete rajčata? Před plísní je ochrání obyčejný aspirin!

Velikost textu: AAA

14. 5. 2014

Chcete rajčata pěstovat ekologicky bez chemie a přitom je chránit před plísní a dalšími chorobami? Snadná pomoc. Američtí vědci zjistili, že stačí zalévat tyto lilkovité rostliny aspirinem. Tedy účinnou látkou v tomto léku obsaženou. Není třeba rozpouštět drahé léčivo (Aspirin, Acylpyrin či Anopyrin), stačí si nasbírat či zakoupit vrbovou kůru. Ta obsahuje kyselinu acetylsalicylovou také. Zálivka vývarem z kůry a větviček ochrání rajčata před plísněmi a posílí růst.

„Zaléváním tímto lékem můžete chránit své rostliny před chorobami i nepřízní klimatu a zvýšit si úrodu,“ tvrdí studie, kterou zveřejnilo americké ministerstvo zemědělství.

Do vody s rozpuštěným aspirinem (kyselinou salicylovou) máčeli američtí experti semínka. Ta lépe klíčila, ale rostliny samy vedle toho byly mnohem odolnější, mohutnější, lépe rostly a plodily. Osvědčil se také postřik vodou s rozpuštěným aspirinem přímo na listy. Tento postřik výrazně omezil plesnivění listů, stonků i plodů. Podle zprávy amerického ministerstva zemědělství se nákaza plísní snížila o sedmačtyřicet procent.

K podobnému závěru došli i vědci z Íránu. Na tamní zemědělské univerzitě prokázali, že kyselina salicylová je účinným rostlinným hormonem, který podporuje růst stonků, listů, květů i plodů a zvyšuje tak úrodu. Podle Íránců navíc plody takových rostlin obsahují více vitaminů.

Profesorka Rebecca Brownová z University of Rhode Island tvrdí, že není potřeba rozpouštět ve vodě přímo lidem určená léčiva, ale je možné získat stejný postřik i vyvařením vrbové kůry či celých větviček vrby.

Vrby jsou přirozeným zdrojem kyseliny salicylové,“ uvedla Brownová pro magazín Fine Gardening.

Pokud člověk používá léky, měl by na 4,5 litru rozpustit asi 250 až 500 mg účinné látky (kyseliny acetylsalicylové). Na českém trhu jsou k dispozici Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin a další. Postřik je účinný pouze jako prevence. Po napadení rajčat plísní už neúčinkuje.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související