Hlučná party? Máme trik, jak lépe slyšet!

Velikost textu: AAA

27. 6. 2014

Večírky a společenské akce jsou místem, kde si partnera o něco víc hlídáme. A činí tak podvědomě i ti, kteří to zapírají. Důkazem je totiž experimentální výzkum z Kanady. Tamní psychologové prokázali, že v přítomnosti partnera na večírcích značně bystříme smysly. Má to praktický význam. Nejenže hlas svého protějšku člověk v davu okamžitě slyší, ale slyší o něco lépe obecně.

Přitom efekt je tím silnější, čím déle spolu dvojice žije. Partneři po mnoha letech v manželství uslyší v hlučeném davu jeden druhého téměř okamžitě. Ale navíc lépe vnímají a slyší i cizí jedince.

Jak stárneme, vše se zhoršuje. Potřebujeme brýle, paměť neslouží, je náročnější poslouchat konverzaci v hlučném prostředí na včírku či v restauraci, kde hovoří najednou mnoho lidí… Jedna věc, kterou mají ale starší lidé lepší než ti mladí, nebo které mají více, jsou zkušenosti… zkušenost starších lidí, jako je znalost hlasu životního partnera, jim pomáhá kompenzovat s věkem související úpadek smyslů,“ tvrdí doktorka Ingrid Johnsrudeová z Queen‘s University v Kanadě.

Při experimentálních pokusech pak Johnsrudeová dokázala, že zvláště u starších osob klesá schopnost vnímat a poslouchat dobře nové hlasy na hlučné party, ale nijak neklesá a nezhoršuje se schopnost vnímat hlas partnera ve stejném prostředí. Osoby ve středním věku byly schopny ignorovat hlas svého partnera a slyšet a rozumět hlasu cizí osoby. Lidé ve vyšším věku už ale nebyli schopni hlas partnera ignorovat, pokud překrýval někoho cizího, kdo k nim promlouval.

„Lidé středního věku dokážou ještě svůj protějšek ignorovat, starší lidé už ale nikoli,“ tvrdí Johnsrudeová. Pro jedince ve vyšším věku je těžké nevnímat přednostně hlas partnera a zaposlouchat se do povídání cizí osoby, když jejich partner vedle nich zrovna hovoří, byť s někým jiným.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související