Řvaní při tenisu není manýra. Zrychluje to úder do míčku!

Velikost textu: AAA

29. 7. 2014

Někteří tenisté a tenistky svými zvukovými projevy na kurtu připomínají trpící zvířata a vyvolávají úsměvy na rtech diváků. Jenže hekání a podivné hrdelní zvuky, které při odpalu Novak Djoković či Maria Šarapovová vydávají, nejsou tenisovou manýrou. Pomáhají zrychlit úder při odpalu míčku.

Vědci z Nebrasky prokázali, že hráči, kteří hekají a chroptí při odpalu míčku, odpálí tento míček rychleji a zkrátí tak reakční čas soupeře.

„Při hekání a řvaní se odpal míčku zrychlí o 3,8 procenta ve srovnání s tím, když je míček odpálen potichu,“ tvrdí vědci z University of Nebraska.

Hekání má mechanický význam. Nucený výdech totiž stabilizuje horní část těla, což pak zvýší přenos síly z těla do paže. A podle vědců z Nebrasky se vyplácí i trénink hekání a odpalu.

Je zajímavé, že s minimálním časem k procvičování hekání při odpalu jsou tito atleti schopni produkovat větší rychlost… Zajímavé by bylo zjistit, zda méně nadaní hráči mohou z tréninku této techniky odpalu vytěžit lepší výsledky. Hráčům i trenérům tenisu a jiných sportů by se mohlo vyplatit experimentování s hekáním pro možné zlepšení výkonu,“ tvrdí autoři z University of Nebraska.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související