Měl panickou hrůzu z pavouků. Pomohla až operace mozku!

Velikost textu: AAA

13. 11. 2014

Neurologové z Anglie popsali případ pacienta, který po operaci mozku přišel o vážnou formu arachnofobie. Dotyčný trpěl chorobným strachem z pavouků, ten však nebyl důvodem k odstranění jeho levé amygdaly – mandlového tělíska v mozku. Důvodem byl otok této struktury, který vedl k záchvatům.

Nicméně pacient doktora Nicka Medforda z Brightonu skutečně po procitnutí po operaci přestal mít chorobnou hrůzu z pavouků a začal naopak tyto tvory obdivovat a je jimi fascinován. Po zákroku se u něj dočasně vyskytovala averze vůči hudbě, která ale časem odezněla.

Amygdala je struktura, která ovlivňuje ukládání emocionálních zážitků do paměti, především zážitků, které souvisejí se strachem, radostí a potěšením. Ovlivňuje tedy tzv. emocionální paměť. Tyto struktury mají savci včetně člověka na obou stranách mozku. Zmíněný pacient přišel pouze o levou amygdalu.

Doktor Medford přitom u pacienta nezaznamenal absolutní ztrátu strachu, jen vymizení fobie.

„…vidíte hada a najednou v hrůze uskočíte, ale pak se podíváte znova a zjistíte, že je to jen klacek. To je rychlá panická reakce, není přesná, ale je nezbytná pro základní přežití. Ale pak je tu mnohem jemnější posouzení strachu, které je delším procesem, ale přesnějším,“ vysvětlil doktor Medford v článku ke své případové studii, proč pacient nepřišel o schopnost strachu zcela, nýbrž pouze o panickou hrůzu z pavouků.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související