Darwinovo přiznání k ateismu bylo vydraženo za 4,7 milionu

Velikost textu: AAA

24. 9. 2015

Jeden z největších přírodovědců dějin Evropy se v roce 1880 přiznal k tomu, že se vzdává křesťanské víry a že je ateistou. Autor evoluční teorie O původu druhů se za svého života vyhýbal diskuzi o víře a náboženství. Přičemž církev jeho poznatky přijímala jen velmi nerada, protože popřely stvoření světa a přírody v takovém stavu, jak je známe dnes. Dopis, v němž Charles Darwin písemně stvrzuje, že je bezvěrec, teď vydražili v přepočtu za 4,7 milionu korun.

V aukci totiž list s vyznáním britského přírodovědce vynesl dvě stě tisíc dolarů.

„Drahý sire, je mi líto, že vás musím informovat, že nevěřím v Bibli jako božské zjevení, a tudíž nevěřím v Ježíše Krista jako syna Boha. Váš, s úctou, Ch. Darwin,“ píše slavný rodák z Shrewsbury v Anglii.

Jeho dopis je odpovědí na list mladého advokáta Francise McDermotta, který se Darwina ptá: „Mám-li při čtení vašich knih potěšení, musím přiznat nakonec, že nesmím přijít o svou víru v Nový zákon. Můj důvod, proč vám píšu, je tudíž ten, abych vás požádal, zda byste mi odpověděl ano či ne na otázku, věříte v Nový zákon…?“

McDermott si Darwinovu odpověď nechal pro sebe. Kdyby ji tehdy zveřejnil, zřejmě by Darwinovi velmi zavařil. Ateismus se na konci devatenáctého století ještě nenosil.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související