Ženám se srdce s věkem zmenšuje, mužům ale naopak zvětšuje

Velikost textu: AAA

22. 10. 2015

Muži a ženy nemají stejné srdce. Řeč teď přitom není o citové stránce člověka, ale o svalové pumpě rozhánějící krev celou oběhovou soustavou. Vědci z USA zjistili, že srdce obou pohlaví stárne odlišně. Zatímco u mužů se zvětšuje, u žen zůstává stejné či se nepatrně zmenšuje. To tedy znamená, že onemocnění srdce u mužů a žen může mít odlišné příčiny a také vyžadovat odlišnou prevenci a léčbu.

Výzkum vědců z Johns Hopkins University v Baltimore odhaluje, že mužům se s věkem zvětšuje svalovina kolem levé komory, která pumpuje okysličenou krev do aorty a dále do celého těla. U žen ale svalovina kolem levé komory zůstává stejná nebo se zmenšuje.

„Naše výsledky jsou ohromující demonstrací konceptu, že choroby srdce mohou mít u mužů a žen odlišnou patofyziologii a že je třeba oběma pohlavím na míru ušít jinou léčbu, abychom na tyto důležité biologické změny správně reagovali,“ tvrdí doktor João Lima.

Pro léčbu srdečně-cévních onemocnění to může mít zásadní vliv. Kardiologové často předepisují osobám se selháním srdce léky zmenšující objem srdečního svalu. Ale u žen, které mají svalovinu s věkem menší, to může být kontraproduktivní.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související