Je vám špatně z mobilu? Možná trpíte kybernevolností

Velikost textu: AAA

20. 11. 2015

Osm z deseti majitelů chytrých telefonů a tabletů potřebují před použitím těchto technologií kinderil nebo jiný lék na nevolnost z pohybu dopravním prostředkem. Důvod? Trpí kybernevolností, která je vyvolána rychlými změnami displeje, videi a posunováním obsahu na displeji.

Kybernevolnost je digitální obdobou nevolnosti z jízdy dopravními prostředky. A podle amerických odborníků postihuje kybernevolnost osm z deseti uživatelů chytrých telefonů a tabletů. Ti po použití těchto technologií zažívají malátnost, točí se jim hlava a některým se dokonce dělá zle od žaludku a natahuje ke zvracení.

Kybernevolnost vyvolávají rychlé pohyby na displeji, od videí, blikajících reklam přes rychlé prohlížení stránek posunováním obsahu displeje.

„Čím realističtější pak vizuální obsah obrazovky je, tím vyšší je šance, že člověk dostane kybernevolnost,“ píší autoři v deníku New York Times.

Je to základní problém, který je dnes technologickým průmyslem velmi obratně zametán pod koberec,“ tvrdí kognitivní psycholog Cyriel Diels z Coventry University.

Kybernevolnost můžou vyvolat počítačové hry, ale také moderní filmy, které sázejí na velmi rychlé střídání scén a prudkou sekvenci jednotlivých záběrů.

„Je to přitom přirozená reakce na velmi nepřirozené prostředí,“ vysvětluje Diels.

Profesor Steven Rauch z Harvardovy univerzity prý kybernevolnost řeší často. Je způsobena tím, že lidé sledují rychlý pohyb očima, ale nezažívají ho fyzicky. Tato diskrepance působí na mozek a vyvolává pocity nevolnosti.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související