Proč mají dinosauři podivné rohy a štíty? Kvůli sexu!

Velikost textu: AAA

27. 1. 2016

Paleozoologové mnoho let spekulují o tom, proč mají někteří dinosauři tolik bizarních výrůstků na svém těle. Primárně se nabízí, že slouží jako ochrana před predátory. Jenže podle nejnovějších výzkumů může za tyto útvary spíš sexuální výběr a konkurence. Tak jak je tomu u některých dnes žijících obratlovců.

Třeba jeleni sice používají své parohy k soubojům během říje, primárně ale jejich stavba a struktura vypovídá hodně o jejich genetickém fitness a zřejmě je to primárně ozdoba, až pak zbraň. A třebaže do úzkých zahnaný jelen může použít parohy k sebeobraně, primární funkcí je vnější symbolika jeho sexuální zdatnosti. Tedy parohy dávají samicím i ostatním samcům jasně najevo, jak zdatný a kvalitní jedinec před nimi stojí. A podobně tomu je zřejmě i u dinosaurů. Stejně jako u jelenů se totiž výrůstky, štíty a ostny měnily s věkem.

Britští vědci to zjistili u sedmatřiceti kosterních pozůstatků druhu Protoceraops andrewsi. S věkem jedinců se výrůstky na těle zvětšují. Neslouží tedy primárně k obraně, ale hrají důležitou roli v pohlavním výběru druhu. Samci vyššího věku (podobně jako jeleni) či zdatnější a geneticky kvalitnější jedinci měli výrůstky větší. A tudíž věští šanci u samic i při soubojích s konkurenty.

„Tyto znaky byly evolucí vytvořeny jako znaky společensko-sexuální dominance,“ tvrdí David Hone z Queen Mary University v Londýně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související