Prokázano: Psi vás milují 5krát více než kočky

Velikost textu: AAA

2. 2. 2016

Chovatelé psů a koček se nikdy nepřestanou přít v tom, které ze zvířat člověka miluje víc a které je větší osobností. Vědci z Británie se v rámci dokumentu televize BBC pokusili alespoň o nějaké vědecké podklady k této debatě. A z jejich neurologického výzkumu vyplývá, že i kočky dokážou tvořit po setkání s chovatelem oxytocin (projev citové náklonnosti). Jenže ho tvoří jen nepatrné množství a pětkrát méně než psi.

Reakce psů je na druhou stranu stejně silná jako u člověka, který se potká s milovaným partnerem či potomkem. Zatímco u koček byla hladina oxytocinu jen o dvanáct procent vyšší, což odpovídá setkání s někým, koho moc rádi nemáme, ale kdo nám ani není nepříjemný.

„Máme docela dobré důkazy, že psi skutečně milují své lidi. Několik menších studií dokázalo, že když se majitel a pes potkají, psi i lidé vylučují do mozku oxytocin. To je jeden z hormonů, jímž se u savců měří láska. Lidé produkují tento hormon v mozku, když se o někoho zajímají. Například když potkáme milovaný protějšek či dítě, hladina vzroste o čtyřicet až šedesát procent,“ vysvětluje autor studie doktor Paul Zak.

Spolu s moderátory pořadu kanálu BB2 Chrisem Packhamem a Liz Bonninovou testoval deset koček a deset psů. Odebíral jim vzorky slin před, během a po setkání s chovatelem. U psů po setkání s chovatelem vzrostla hladina oxytocinu v průměru o 57,2 procenta, tedy stejně jako u člověka po setkání s milovanou osobou. U koček vzrostla hladina o dvanáct procent.

Byl jsem velmi překvapený, že psi produkovali tak vysokou hladinu oxytocinu… To dokazuje, že psi opravdu milují své pány a mají o ně zájem. Ale bylo také milým překvapením, že kočky produkují vůbec nějaký oxytocin. Takže aspoň jistým způsobem i kočky mají pouto k majiteli,“ dodal doktor Zak.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související