Švédské město má školu, v níž se bude mluvit jen zapomenutou řečí Vikingů!

Velikost textu: AAA

18. 3. 2016

Středošvédské městečko Alvdalen se rozhodlo začít vyučovat jazyk známý jako elvdalština. Patří mezi starogermánské jazyky a hovořili jím zřejmě sami Vikingové. Dnes používají tuto řeč asi tři tisíce obyvatel Švédska a donedávna byla považována jen za archaický dialekt. Teď má jazyk zachránit nová generace, a proto se jen a výlučně jejím prostřednictvím bude učit v alvdalenské škole a to už od mateřinky.

Město Alvdalen je jediným v severském království, jehož obyvatelé užívají elvdalštinu aktivně. Starogermánský jazyk neprodělal téměř žádné změny od středověku a je tedy skutečně velmi archaický. Je blízce příbuzný řeči, kterou používali Skandinávci před tisícem roků a jíž hovořili právě Vikingové.

O tom, že nová škola bude hovořit jen elvdalštinou, rozhodli radní města jednomyslně. „Máme zodpovědnost za to, abychom novou generaci naučili mluvit naším výjimečným jazykem, čímž této řeči dáme šanci přežít déle,“ uvedl starosta Peter Egardt.

Od podzimu začne fungovat nejdříve mateřská školka, ta vychová školáky, kteří budou moc pokračovat na elvdalské základní a střední škole.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související