Konec plastových lahví? Balónky z mořských řas naplněné vodou je mají nahradit

Velikost textu: AAA

19. 4. 2017

Vědci z Imperial College v Londýně možná našli jeden ze způsobů, jak omezit produkci vody balené v PET lahvích. V rámci vědeckého projektu Skipping Rocks Lab vyvinuli kuličky Ooho!, které jsou vlastně balónky z agaru naplněné vodou. Tyto pružné kapsle se vkládají celé do úst, tam prasknou, napojí konzumenta a obal je zdravým doplňkem stravy, neboť je vyroben z mořských řas.

A i kdyby člověk obal z agaru nesnědl, po vyhození do přírody se zcela rozloží jako jiná rostlinná část na kompostu. Na výrobu obalu se spotřebuje devětkrát méně energie a vyprodukuje pětkrát méně oxidu uhličitého než při výrobě PET materiálu.

„Je to celé rozložitelné biologicky a tak přírodní, že to může každý sníst. Ooho balónky jsou pružné obaly na vodu, napít z nich se lze natržením nebo vložením celého balónku do úst. Obal je mnohem levnější než plast a může obalit jakýkoli nápoj včetně vody, limonády, alkoholu nebo dokonce i kosmetického přípravku,“ tvrdí vědci z laboratoře Skipping Rocks.

Tým získal před dvěma roky řadu ocenění, je součástí programu Climate-KIC založený Evropským institutem pro inovace a technologie.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související