Vědci spočítali, že Planeta 9 existuje

Velikost textu: AAA

18. 7. 2017

Pluto zřejmě skutečně není poslední planetou Sluneční soustavy. Za tímto tělesem, které někteří astrofyzikové zpochybňují jako skutečnou planetu, se prý nachází další objekt. Nikdo ho zatím nepozoroval a jeho existence byla vždy pouze teoretická. Loni přitom vědci oznámili, že výpočty ale byly chybné a Planeta 9 neexistuje. Jenže teď přišli madridští vědci s novými výpočty a tvrdí, že nějaká planeta za Plutem bude.

Argumentace je obtížná, protože planeta už je od Země tak daleko, že ji nelze vidět přímo. Ale její existenci lze dokázat nepřímo. Každá oběžnice Slunce působí na objekty letící kolem ní silami, které mění dráhy putování těchto objektů. Z těchto těles – třeba asteroidů – lze odhadnout, zda za Plutem prolétly kolem většího objektu, který vychýlil jejich dráhu.

„Prokázali jsme, že mnohé objekty byly podivně shlukovány způsobem, který by nebyl možný, pokud by na ně nepůsobilo jiné velké těleso,“ tvrdí autoři z Univerzity Complutense v Madridu.

Poprvé o tom, že ve Sluneční soustavě existuje desátá planeta (počítá-li se Pluto za samostatnou planetu), informovali v minulém roce vědci Mike Brown a Konstantin Batygin z Institutu Caltech.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související