Manželka Willa Smithe vyzvala k bojkotu Oscarů. Nenominovali Afroameričany

Velikost textu: AAA

20. 1. 2016

Americká Akademie filmového umění a věd nenominovala letos na Oscary žádné Afroameričany. A to naštvalo Jadu Pinkett Smith. Podle ní je to rasová diskriminace, protože spousta herců barevné pleti předvedla úctyhodné výkony. Herečka veřejně prohlásila, že kvůli této nespravedlnosti odmítla pozvání na galavečer a předávání Oscarů se nezúčastní. Přidal se k ní také režisér Spike Lee.

„Nastal čas, kdy si barevní lidé uvědomují, že kolik síly a vlivu jsme nahromadili, že už se nemusíme dožadovat toho, aby nás někam pozvali? Možná, že nastal čas, kdy si uvědomíme, že pokud se milujeme a respektujeme a uvědomujeme si sebe způsobem, jímž žádáme druhé, aby to dělali také, pak je to skutečný stav síly. Žadonit o uznání nebo jen o to žádat oslabuje důstojnost a sílu, a my jsme důstojní lidé a máme svou sílu. Nezapomínejme na to,“ psala manželka Willa Smithe na Facebooku.

Předávání Oscarů bude letos moderovat Chris Rock.

„Chrisi, nebudu na předávání cen Akademie a nebudu to ani sledovat, ale myslím, že není lepšího muže pro tuto práci v tomto roce, než jsi ty, příteli. Hodně štěstí,“ vzkázala Jada Rockovi.

K herečce se přidal také režisér Spike Lee a jeho manželka Tonya Lewis Lee. „Příliš bílí Oscaři… Opět. Nemůžeme to podporovat a nechci tím vyjádřit neúctu svým přátelům, moderátorovi Chrisi Rockovi a producentovi Reggiemu Hudlinovi, prezidentovi Isaacsovi a Akademii. Ale jak je možné, že po dva roky za sebou všech dvacet nominovaných na herecké ceny má bílou pleť?“ napsal Spike Lee na Instagramu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související