Ian McKellan: Homofobní Akademie nedá Oscary ani gayům

Velikost textu: AAA

27. 1. 2016

Herec Ian McKellen nechápe, proč Afroameričani dělají takový povyk kvůli diskriminaci, kterou při udělování Oscarů předvádí americká Akademie filmového umění a věd. Letos stejně jako loni nenominovala do užšího výběru žádného herce tmavé pleti, žádného Asiata, Hispánce či Indiána. Jenže mnoho let obchází také homosexuály. Protože Hollywood je extrémně homofobní svět. A to šestasedmdesátileté britské hvězdě leze krkem.

Ian se k homosexualitě otevřeně hlásí a bojuje s diskriminací sexuálních menšin. „Žádný otevřeně se k homosexualitě hlásící muž nedostal Oscara, tak si říkám, jsou tohle předsudky, nebo jen náhoda?“ uvažoval McKellen v interview pro britský deník The Guardian.

Sám hrál spoustu heterosexuálních postav a kritika jeho výkony obdivovala. Ačkoli byl nominován za své výkony dvakrát, nikdy zlatou sošku nedostal. Zato Tom Hanks, Philip Seymour Hoffman a Sean Penn mají Oscara za homosexuální role ve filmech. Jenže sami jsou heterosexuální.

Ian byl nominován v roce 1998 za hlavní roli ve filmu Bohové a monstra a v roce 2001 za vedlejší roli v Pánovi prstenů.

Diskriminaci černochů při nominacích na Oscara si vysvětluje jednoduše. „Když se snažíte budovat kariéru jako černoch či Hispánec ve státě Kalifornie, kde jsou běloši menšinou, a posuzuje vás Akademie, jejíž většinu tvoří bílí muži středního a vyššího věku… no, zřejmě, máte špatné měřítko.“

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související