Šok pro filmový svět: Slavný režisér je prý už 22 let mrtvý! Kdo tedy za něj natáčí?!

Velikost textu: AAA

15. 1. 2015

Významný bosensko-hercegovský spisovatel Abdulah Sidran tvrdí, že Emir Kusturica zemřel v roce 1993. Podle něj filmy, které pod tímto jménem vznikly po zmíněném letopočtu, natočil Pantelija Milisavljević. Ten se za Kusturicu pouze vydává. Sidran šokoval v rozhovoru pro bosenská média nejen svůj národ ale také milovníky kinematografie z celého světa.

Podle Sidrana jeho dobrý kamarád Emir Kusturica, jemuž napsal scénáře k filmům Vzpomínáš na Dolly Bell a Otec na služební cestě, zemřel během války v roce 1993.

Za balkánské války v devadesátých se přátelé dostali na protější strany barikád. Kusturica se naklonil k Srbům, zatímco Sidran zůstal v Bosně a Hercegovině. Sidran se jako bosňák (bosenský muslim) navzdory genocidě, kterou Srbové v jeho zemi páchali, s Kusturicou sešel právě v roce 1993 chvíli před jeho smrtí. Když se potkal s jeho „dosazeným“ náhradníkem v roce 2010, zdůraznil, že skutečný Kusturica zemřel v Sarajevu při boji s „četníky“.

„Muž, který se vydává za Kusturicu, je Pantelija Milisavljević, muž, jemuž tuto roli přiřkly tajné služby Slobodana Miloševiće. Tajné služby nalezly podobně vypadajícího muže, dali mu potřebné vzdělání a naučili ho točit filmy. Skutečný Kusturica byl zabit v boji a pohřben na hoře Trebević, na tajném místě, které teď patří Republice srbské,“ prohlásil Sidran podle balkánské tiskové agentury IBNA.

Sidran má v rukou podle svých slov důkazy. Tím je vydání časopisu Dani z roku 1993. Této tiskovině poskytl v onom roce rozhovor, v němž tvrdí, že se s Kusturicou osobně potkal v Sarajevu a že filmový režisér sloužil jako velitel srbských vojáků. Pár měsíců nato padl a jeho místo převzal dosazený Pantelija.

Kusturica/Pantelija se k jeho prohlášení zatím nevyjádřil. Zatím však celý svět věří, že „skutečný“ Kusturica stále žije a je mu šedesát let.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související