Levná čokoláda k Valentýnu je důkazem, že vás opravdu miluje

Velikost textu: AAA

12. 2. 2016

Svátek svatého Valentýna je pro řadu lidí dnem plným frustrací. A to především kvůli vlastním očekáváním. Jen málokdy v životě jsou naplněna, natož na Valentýna, kdy jsou tato očekávání mnohdy přemrštěná. Nejedna žena pak valí oči na čokoládu, která je ten týden zrovna v akci či slevě. Jenže! V případě mužů je to pravý důkaz, že je mu partnerka velmi blízká a považuje ji za součást jednoho celku.

Tvrdí to vědci z Chicaga s tím, že lidé si mnohem raději vezmou něco od nejbližšího člověka než od cizího. A zároveň se muži snaží jednat co nejvýhodněji. A protože zlevněné zboží vnímají jako výhodu pro sebe, koupí ji člověku, jehož považují za součást sebe. Tedy blízké partnerce. Jenže ta to většinou pochopí úplně naopak.

To platí v případě, kdy jedná nakupující instinktivně bez velkého uvažování. Pak vybírá dárek nejlepší pro sebe a přeneseně i pro „jednotku“, k níž patří. Tedy pro partnerku, která je součástí této jednotky.

Když má člověk vybrat něco pro cizího, nejedná podle zákona o výhodách pro sebe. Ty ale začleňuje v momentě, kdy volí dárek (zboží) pro sebe či nejbližší.

„Přezdíváme tomu přátelský efekt, protože takové neskrývané chování vychází vlastně z přátelského záměru, což je snaha o celkovou výhodu,“ tvrdí autoři z Chicaga a Floridy.

Když tak muž nakupuje čokoládu pro partnerku, a ví, že s ní tu čokoládu bude zřejmě pojídat, nejčastěji zvolí takovou, která poskytuje největší výhody.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související