Mužský pohlavní hormon funguje jako prevence demence. U žen

Velikost textu: AAA

3. 9. 2013

Mužský pohlavní hormon může posilovat paměť a dokonce fungovat jako účinná prevence demence.

Podle australských vědců testosteron podávaný ženám každý den zvýší výkonnost jejich mozku a zlepší výsledky v testech kognitivních funkcí.

Odborníci z Monash University přitom zkoušeli účinky gelu s testosteronem, který si ženy vtíraly do kůže. Po šesti měsících každodenní aplikace se u nich výrazně zvýšila výkonnost mozku. Přitom výsledky testů provedené na nich byly srovnány s výsledky žen, které dostávaly placebo.

„Výrazně se u nich zlepšila krátkodobá paměť a také testy verbálního učení, kdy si dokázaly vybavit výrazně více slov, které předtím slyšely,“ tvrdí autoři výzkumu z Monash University.

Ženám tak doporučují, aby u sebe zvyšovaly hladinu testosteronu přirozeně. A to vyváženou stravou, pravidelným cvičením a také trénováním mozku kupříkladu při luštění křížovek.

Ženy onemocní Alzheimerovou chorobou dvakrát častěji než muži. Zřejmě je to právě tím, že muži mají během života mnohonásobně vyšší hladinu testosteronu v krvi. U žen se testosteron tvoří v malém množství také, po menopauze ale jeho produkce klesá. A mužský pohlavní hormon u žen ovlivňuje také sexuální touhu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související