Balená vs. kohoutková: Lahvová je nebezpečnější, varují vědci!

Velikost textu: AAA

15. 9. 2013

Výrobci balené vody budou zuřit. Tohle pro ně rozhodně není dobrou reklamou. Ale výsledky výzkumu vědců ze Švýcarska potvrzují to, co bylo zjištěno už řadou pracovišť v jiných částech světa.

Balená voda je nejen neekologická, ale také pro zdraví mnohem nebezpečnější než voda z kohoutku. Obsahuje totiž více cizorodých látek.

Ve studii švýcarské společnosti Médecins en faveur de la‘Environnement (MfE) a Pingwin Planet bylo zjištěno, že každá druhá ze zkoumaných balených vod byla kontaminovaná, přičemž dvě byly kontaminovány extrémně.

Testovány byly značky švýcarské i mezinárodní, nejhůře ale dopadla valená voda Badoit prodávaná v bernském obchodu řetězce Globus. Vyrábí ji francouzský potravinářský gigant Danone. Voda obsahovala 16 299 nanogramů butylovaného hydroxytoluenu v litru vody. To je třikrát více než povolují švýcarské zákony.

Silná kontaminace cizorodými látkami byla také v balených vodách Valser a Henniez. Méně jich bylo ve vodách Appenzell a Adelboner.

Zcela bez kontaminace byly jen vody M-Budget, Prix Garantie (řetězce Coop) a San Pellegrino. Testované vody byly balené ve skle i v plastu.

Testována byla také voda z bernského vodovodního řádu, která neobsahovala kontaminanty a je také mnohem levnější.

„Voda z kohoutku je čistší a také mnohem ekologičtější,“ potvrdili lékaři z MfE deníku Local.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související