Recept na mládí? Jóga a zdravá strava brzdí stárnutí

Velikost textu: AAA

18. 9. 2013

Zdravá vyvážená strava a pravidelné cvičení jógy brzdí stárnutí. Podle kalifornských vědců totiž působí pozitivně na genetickou informaci v jádrech buněk.

Při dělení se zpomaluje účinkem tohoto životního stylu zkracování chromozómů. A právě rychlost zkracování telomer na chromozómech ovlivňuje rychlost stárnutí buněk, tím celých tkání a nakonec organismu.

Konzumace rostlinné stravy s minimálním obsahem červeného masa, živočišných tuků a konzervovaných potravin a k tomu pravidelný pohyb a cvičení jógy prodlužují život buněk. A to tím, že se v nich při dělení nezkracují chromozómy. Přitom právě zkracování konců chromozomálních ramen – telomer – je projevem stárnutí. Čím rychleji se zkracují, tím organismus rychleji stárne.

„Komplexní změna životního stylu může výrazně snížit riziko široké řady chorob a předčasného stárnutí. Naše geny, naše telomery, jsou naším předurčením, ale nemusejí být nutně naším osudem,“ komentoval objevy profesor Dean Ornish z University of California v San Francisku.

„Tato nová studie naznačuje, že omezení stresu zlepšením stravy a zvýšením fyzického pohybu je nejenže prevencí zkracování telomer, ale vede také k malému prodlužování délky telomer,“ dodala doktorka Lynne Coxová z Oxfordské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související