V Ženevě vydražili nejdražší diamant planety za 1,66 miliardy korun

Velikost textu: AAA

22. 11. 2013

Jen pár hodin poté, co v Ženevě padl světový rekord v nejdražším draženém diamantu přepočteném na karát, aukční kladívko skončilo boj o růžový diamant s nejvyšší hodnotou vyplacenou za jediný kámen.

Vítěz získal drahokam Pink Star hruškovitého tvaru v přepočtu za 1,66 miliardy korun.

Pink Star pocházející z jihoafrických dolů je masivním diamantem, váží devětapadesát karátů. Za každý karát tak musel nový majitel – jenž hodlá zůstat v utajení – vyplatit v přepočtu ohromných osmadvacet milionů korun.

To tedy znamená, že oranžový diamant dražený několik desítek hodin předtím, stále drží světový rekord jako nejdražší kámen tohoto druhu v přepočtu ceny za jediný karát. Oranžový drahokam totiž vážil 14,82 karátu a byl prodán za 710 milionů korun. Každý karát stál 48,4 milionu korun.

O růžovém Pink Star pak David Bennett z aukční síně Sotheby’s prohlásil: „Jedná se o skutečně výjimečně vzácný kámen. Na aukcích se totiž objevilo v historii jen velmi, velmi málo podobných kamenů.“

Diamant byl vydolován v roce 1999, surový měl rozměry 2,69 krát 2,06 centimetru a vážil dvanáct gramů. Jeho broušení zabralo několik let.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související