Tomu se ani nechce věřit: Kofein život zkracuje, alkohol prodlužuje

Velikost textu: AAA

12. 12. 2013

Kdo váhá nad tím, zda zhřešit šálkem kávy, nebo jedním desetistupňovým pivem, pak mu možná pomůže odpověď izraelských vědců. Podle nich je totiž lepší pít denně malé množství alkoholu než malé množství kávy. Zatímco etanol v malých dávkách život prodlužuje, kofein ho údajně zkracuje.

Podle molekulárních biologů z Tel Aviv University kofein život zkracuje, kdežto alkohol prodlužuje. Zatímco první alkaloid ze semen kávovníku zkracuje telemory – rameny chromozómů – etanol (alkohol) naopak telomery před degradací chrání.

Při dělení buněk se jaderná DNA formuje do chromozómů. Koncové části telomer se však s věkem poškozují a zkracují. Když se telomera zmenší na kritickou délku, může být buňka neschopna dalšího dělení. Odumírá. Rychlost zkracování telomer se projevuje jako rychlost stárnutí buněk, tím celých tkání a orgánů.

Při špatném životním stylu, pod negativním vlivem látek z vnějšího prostředí a působením volných radikálů se rychlost zkracování telomer zvyšuje. Tělo je poškozenější a rychleji stárne. Právě kofein tohle zkracování také urychluje, zatímco alkohol – v malém množství – telomery před zkracováním chrání.

Je to poprvé, kdy byl takto přesně popsán vliv látek z vnějšího prostředí na délku telomer,“ uvedl profesor Martin Kupiec.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související