Smích léčí, záchvat smíchu ale může vážně ublížit

Velikost textu: AAA

23. 12. 2013

Zatímco smích je lék na všechny lidské neduhy fyzické i psychické, záchvat smíchu může být nebezpečný. Podle vědců z Oxfordské univerzity totiž při záchvatu smíchu dochází k přílišnému napětí a u oslabených částí těla to může vyvolat závažné problémy. V nejhorším případě se vytvářejí praskliny na srdci, dochází k záchvatu astmatu či inkontinenci, zvláště u žen vyššího věku.

K tomuto zjištění došli lékaři z Oxfordské univerzity, kteří spolupracovali na výzkumu s odborníky z Univerzity v Birminghamu. Ze zdravotních záznamů od roku 1946 vyplývá, že řada lidí měla vážné zdravotní komplikace po záchvatu smíchu. Jinak samozřejmě stále platí, že humor a smích léčí. Extrémní forma však není vhodná pro oslabené a nemocné jedince. V nejtěžších známých případech došlo po záchvatu smíchu k prasklině srdce či protržení jícnu. Dále vyvolává inkontinenci a u rizikových pacientů také vede k vytvoření či zhoršení kýly.

Nicméně smích skutečně léčí, snižuje tuhost tepen, což uvolňuje napětí a krevní tlak, takže dochází ke snížení rizika srdečního infarktu,“ tvrdí vědci z Oxfordu na stránkách deníku The Telegraph.

Smích vedle toho zvyšuje plodnost a tím šanci na početí dítěte.

Naše studie nechce smích očernit nebo z něj učinit něco nezdravého, jen chce poukázat na to, že ačkoli je smích skvělou medicínou, i u něj platí, že vše se musí užívat se správnou mírou, jinak to škodí,“ píší lékařští vědci z Oxfordu na stránkách britského listu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související