Řeřicha vysetá vedle wifi routeru umírá, zjistily školačky z Dánska

Velikost textu: AAA

22. 12. 2013

Středoškolská odborná činnost nemusí být jen nevinnou hrou bez vědeckého přínosu. Dánským školačkám se podařilo ověřit si, jak je to s údajnou „neškodlivostí“ wifi signálu. Pěstovaly řeřichu u routeru, kde je signál nejsilnější. A výsledek byl jasný. Semena už po dvanácti dnech působení wifi signálu neklíčila. A naklíčené rostlinky umíraly.

Všichni jsme si mysleli, že máme problémy s koncentrací ve škole proto, že spíme s mobilním telefonem u postele. Někdy máme také problémy se spánkem,“ uvedla Lea Nielsen z Dánska v rozhovoru pro Daily Mail, aby vysvětlila, jak nápad testovat účinky wifi signálu na rostliny vznikl.

Tak se svými spolužačkami začala pěstovat řeřichu u wifi routerů. Většina semen nevzešla a klíčící rostliny chřadly. Přitom semena ze stejného zdroje mimo účinky wifi signálu klíčila bez problémů, stejně tak se brzy zelenaly rostlinky.

Ve svém experimentu umístily dánské studentky šest tácků s vatou a semínky řeřichy do místnosti, kde nebyl žádný wifi signál. Dalších šest tácků přímo ke dvěma routerům, u nichž je síla signálu vysoká.

Vyvolalo to docela živou debatu po celém Dánsku, všichni hovoří o potenciálních negativních účincích mobilních telefonů a zařízení wifi na zdraví člověka,“ uvedl učitel biologie Kim Horsevad ze školy v dánském Hjallerupu.

Nicméně jiná, vědecká studie z Nizozemska prokázala, že wifi signál má negativní vliv na růst stromů. Když je vědci vystavili účinkům wifi signálu, v místě silného záření usychala a černala kůra a chřadly listy.

Zatím ale neexistují žádné studie, které by prokazovaly negativní účinky wifi signálu na zdraví člověka. Wifi signál funguje jako rádiová vlna velmi nízké frekvence, je stotisíckrát slabší než mikrovlny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související