Studenti, zbystřete: Kofein zlepšuje paměť po učení

Velikost textu: AAA

16. 1. 2014

Dopřát si šálek silné kávy po náročném kurzu či učení není vůbec špatný nápad. Podle vědců z Kalifornie totiž kofein posiluje paměť a osoba, která si po učení dopřeje kávu či jiný zdroj kofeinu, si později vybaví více informací.

Psychologové z Kalifornie provedli experiment se stovkou osob, kterým podávali tablety s kofeinem či placebo asi pět minut po učení. Následující den měli jedinci identifikovat obrázky překládané včerejšího dne. Byly mezi nimi i obrazce velmi podobné (nikoli shodné) a zcela nové objekty. Ačkoli obě skupiny – kofeinová i placebo – správně identifikovaly nové obrázky mezi těmi starými, jedinci užívající kofein dokázali lépe odhalit obrázky podobné, které však nebyly zcela shodné s těmi z předchozího dne. Jedinci užívající placebo si podobné obrázky pletli s těmi z předchozího dne.

Kofein zlepšuje konsolidaci dlouhodobé paměti. Víme dlouho, že má kofein pozitivní vliv na kognitivní funkce, ale účinky na posilování paměti a prevenci zapomínání dosud nebyly u lidí detailně zkoumány,“ tvrdí doktor Michael Yassa z University of California v Irvinu.

Jeho tým pracoval s tabletami obsahujícími dvě stě miligramů kofeinu, což odpovídá šálku silné kávy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související