S komikem doma není sranda: Většina z nich má rysy psychotické osobnosti

Velikost textu: AAA

23. 1. 2014

Podle studie publikované v britském odborném časopise Psychiatry je pro roli komiků předurčen člověk, mající neobvyklé osobností charakteristiky, jaké vykazují také psychotické osobnosti. Oxfordští autoři z oboru psychologie přitom analyzovali osobnostní profily několika set komiků z Austrálie, Velké Británie a Spojených států a zjistili, že ve srovnání s obyčejnými smrtelníky všichni vykazovali vyšší hodnoty ve čtyřech psychotických charakteristikách.

Mezi těmito znaky byly především impulzivní chování, protispolečenské činy a tendence vyhýbat se intimitě.

Tvůrčí elementy potřebné k tvorbě humoru jsou až nápadně podobné těm, které charakterizují kognitivní styl lidí s psychózou – schizofrenií či bipolární poruchou,“ tvrdí profesor Gordon Claridge z Univerzity v Oxfordu.

Celá věc se má však tak, že znaky, které mají psychotické osoby, mohou mít i zdraví jedinci, kteří jinak psychózou netrpí. Někdy je těžké rozlišit, zda se jedná o impulzivní chování, či pouhou náladovost, společenskou uzavřenost, nebo nespolečenské chování.

Ačkoli schizofrenní psychóza sama o sobě může být pro humor škodlivá, ve slabší formě může zvýšit schopnost člověka vytvářet si asociace s bizarními či neobvyklými věcmi a schopnost myslet tak nějak mimo mísu,“ míní profesor Claridge v interview pro Owensound Suntimes.

Studie se opírá o osobnostní profily více než pěti set komiků, z nichž pětinu tvořily ženy. Jejich dotazníky byly srovnány s osmi stovkami jedinců, kteří nepracovali v tomto typu umění.

Nejnápadnější byl rozdíl v hodnotách impulzivní nekonformity a introvertních znacích osobnosti,“ tvrdí autoři výzkumu ve zprávě publikované v British Journal of Psychiatry.

Zkoumány přitom byly znaky jako neobvyklé zážitky (telepatie a paranormální jevy), dezorganizace myšlení (neschopnost soustředit myšlenky), introvertní anhedonie (snížená schopnost navazovat společenské styky a dosahovat fyzického potěšení s druhou osobou) a impulzivní nekonformita (impulzivní a protispolečenské chování).

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související