Chlap v době kamenné? Snědý brunet s jasně modrýma očima!

Velikost textu: AAA

30. 1. 2014

Kombinace snědé pleti a tmavých vlasů s jasně modrýma očima působí velmi exoticky. Dnes. Jenže před sedmi tisíci roky v mladší době kamenné to byl na evropském kontinentě docela běžný trend. Nejnovější genetické testy odhalují, že většina Evropanů té doby skutečně měla snědou pleť, tmavě hnědé vlasy a chlupy a zářivě modré oči.

Vědce tyhle objevy překvapily, protože se domnívali, že Evropané té doby měli světlou pleť. Genetický výzkum ostatků lidí z pravěku otiskl prestižní časopis Nature.

Jedním z vysvětlení je, že světlá pleť se vyvinula u lidí mnohem později, než jsme soudili,“ tvrdí autor studie doktor Carles Lalueza Fox z Institutu evoluční biologie v Barceloně.

Nejvíce se geneticky podobali lidé mladší doby kamenné dnešním Švédům a Finům. Jenže jejich DNA hovoří o tom, že měli vlasy tmavě hnědé až černé a pleť výrazně snědou. Což dnešní Skandinávci rozhodně nemají.

To byl výsledek, který jsme absolutně neočekávali,“ uvedl pro BBC doktor Lalueza-Fox, jenž provedl analýzu dvou koster nalezených ve Španělsku.

Vědci se dosud domnívali, že lidem zesvětlala pleť záhy poté, co opustili Afriku asi před pětačtyřiceti tisíci let.

Nalezené kostry náležely potomkům lidí, kteří žili v Evropě tisíce let. Je tedy zvláštní, že byli přesto velmi snědí.

Analýza DNA podle BBC také odhalila, že Evropané před sedmi tisíci let byli lovci a sběrači, takže nebyli schopni trávit laktózu (mléčnou bílkovinu) a škrob. Nemohli se tedy živit mlékem a mléčnými výrobky či škrobnatými semeny a hlízami. Trávit tyto potraviny začali lidé až s nástupem zemědělství. Strava lovců-sběračů obsahovala hlavně bílkoviny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související