Syndrom malého muže: Opravdu existuje, zjistili vědci z Oxfordu

Velikost textu: AAA

31. 1. 2014

Napoleonský syndrom či syndrom malé postavy opravdu způsobuje paranoiu a nedůvěřivost. Podle psychologů z Oxfordské univerzity lidé s postavou výškově podprůměrnou častěji podléhají dojmu, že je druzí pozorují a baví se o nich. Jsou kvůli tomu méně důvěřiví a mají často paranoidní myšlenky. To ovlivňuje jejich chování tak, že se o nich hovoří jako o Napoleonech.

Vědci z Oxfordu provedli experiment, v němž dali ve virtuálním studiu lidem pocítit situaci, kdy jsou všichni spolucestující o čtvrt metru vyšší. U výškově znevýhodněných jedinců sledovali pocity. Převažovaly neschopnost, neoblíbenost a méněcennost. Lidé v kolektivu výražně vyšších postav také svému okolí nedůvěřovali, pociťovali obavy a byli paranoidní.

Být vysoký se často spojuje s lepším kariérním postupem a úspěchem ve vztazích. Výška je brána jako vyjádření autority, když se cítíme mocnými, připadáme si i vyšší. Jen málokoho překvapí, že muži a ženy mají tendenci přeceňovat svou výšku,“ tvrdí autor výzkumu profesor Daniel Freeman z Oxfordské univerzity.

Lidé trpící paranoiou mají v naprosté většině případů také nízké sebevědomí. „A při léčbě paranoidních představ a nedůvěry vůči lidem je třeba dotyčným zvyšovat sebevědomí,“ tvrdí profesor Freeman.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související