Ze včel jsou zombie: Obživlá mrtvola nakonec spáchá sebevraždu!

Velikost textu: AAA

31. 1. 2014

Když nejsou včely ohrožovány pesticidy a totálním kolapsem jejich společenstva, číhají na ně parazité a bakteriální onemocnění. V USA teď chovatele blanokřídlého medonosného hmyzu trápí nový parazit. Krom boje s morem a varroázou tam musejí čelit parazitické mušce, která dělá ze včel malé zombie. Muška klade do včel vajíčka, taková dělnice s larvami v těle se pak chová jako obživlá mrtvola a nakonec spáchá sebevraždu. Nový parazit se šíří a není vyloučeno, že časem dorazí i do Evropy.

Včelař Anthony Cantrell z Burlingtonu ve státě Vermont si loni v říjnu poprvé všiml podivného chování u svých včel. Dělnice se na plástvích pohybovaly zmateně a třásly se, doslova jako lidské příšery zombie. Může za to muška Apocephalus borealis, jež byla pozorována u včel na východním pobřeží USA poprvé. Navíc to byl dříve parazit čmeláků.

Mušku poprvé objevil profesor John Hafernik v San Francisku v roce 2008. Podle něj mušky Apocephalus nakladou do včel vajíčka, larvičky pak poškodí mozek a dělnice se chová zmateně a zpomaleně jako zombie. Nakonec vyletí v noci do deště a zimy, takže zahyne.

Profesor Hafernik tvrdí, že parazitické mušky napadaly jen včelí příbuzné – čmeláky. Nová adaptace na včelu medonosnou je pozorována teprve během posledních pár let. Jeho tým sleduje šíření napříč Severní Amerikou. Zatím mušky potvrdil ve státech Kalifornie, Washington, Jižní Dakota a Oregon. Loni na podzim se parazit poprvé objevil na východním pobřeží USA.

Nevíme teď, zda je to jen izolovaný jev, nebo se rozšířila do větší oblasti,“ uvedl pro USA Today Stephen Parise, zemědělský odborník z Vermontu.

Včelstva v USA – alespoň severní a centrální části – letos v zimě ohrožují také extrémní mrazy. Navíc chorob a parazitů přibývá, zatímco zemědělská krajina je vůči včelám stále méně přívětivá. Nejenže je prostředí zamořeno pesticidy, ale ubývá kvalitních druhů medonosných a pylonosných rostlin, které poskytují včelám kvalitní výživu. Včelí imunita je oslabená a ony jsou vůči chorobám citlivější.

Profesorka entomologie May Berenbaum z University of Illinois hovoří o biblické pohromě. Šíření parazitické mušky ji neudivilo. „Není to překvapující, ale určitě to také není dobrá zpráva. Už tak máme totiž velmi mnoho patogenů a parazitů, které ohrožují naše včelí kolonie,“ tvrdí Berenbaum.

A včelař Cantrell z Vermontu se obává nejhoršího: „Myslím, že je to další hřebíček do rakve včelám na celé severní polokouli.“

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související