Jste ve stresu? Najděte si dalšího vystresovaného. Uleví se vám...!

Velikost textu: AAA

1. 2. 2014

Ve stresující situaci může člověku skutečně prospět, když se s nepříjemnou zátěží a negativními pocity někomu svěří. Měl by si ale najít osobu, která je na tom stejně či alespoň podobně. Podle týmu psychologů z Kalifornie a belgické Lovaně se oběma uleví.

Doktorka Sarah Townsend z University of South California k tomu uvádí: „Jedním z největších objevů naší studie je přínos, který člověk získá, když tráví čas a konverzuje s někým, jehož emocionální reakce je shodná s tou vaší.“

A vysvětluje to na příkladu s člověkem, jenž má ve firmě připravit důležitou prezentaci. Když je ves stresu a má pocit, že to nezvládá, je ideální, když si popovídá s někým, kdo připravuje také něco důležitého a rovněž to nezvládá či nestíhá. Pomůže mu to víc než rozhovor s někým, kdo náročný úkol zvládá a je v klidu.

Výsledky naší experimentální studie dokazují, že sdílení ohrožující situace s osobou, která je v podobném emocionálním stavu, s ohledem na celkový emocionální profil obou jedinců, tlumí u obou míru prožívaného stresu. Jinými slovy, když čelíte náročné a nepříjemné situaci, pak komunikace s někým, kdo má stejné pocity, sníží míru stresu a vy se víc uklidníte,“ tvrdí Townsend, která na výzkumu spolupracovala s Heejung S. Kim z University of California v Santa Barbaře a Batjou Mesquit z Lovaňské univerzity v Belgii.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související