Hezcí atleti jsou rychlejší, výkonnější a častěji vítězí

Velikost textu: AAA

8. 2. 2014

Evoluční biologové tvrdí, že osoby se symetrickou postavou a obličejem mají lepší biologickou fitness (zdatnost). Jsou tedy z hlediska evoluce cennější – jsou zdravější, mají lepší geny, jsou plodnější, lépe odolávají chorobám a jsou také žádanější pro sex a rozmnožování. Teď navíc vědci z Curychu zjistili, že mají vedle toho lepší sportovní výkony. Atraktivní atleti mají zřejmě lepší geny než ti méně pohlední. Hezcí sportovci totiž vítězí častěji.

Studie se opírá o cyklisty Tour de France, mezi nimiž v předních částech pelotonu bývají atraktivnější jedinci. Závod dokončí dobře vypadající muži častěji než ti méně pohlední.

„Tak jako jsou parohy jelenů znakem jeho síly a mužnosti, je mužova tvář reklamou na jeho vnitřní sílu,“ tvrdí vědci z Curychu, podle nichž mají atraktivní muži větší sílu a výdrž.

Tým curyšských expertů požádal několik dobrovolnic, aby hodnotily atraktivitu desítek cyklistů podle obličeje na civilních fotkách. Výsledky pak porovnali s tím, jak si dotyční vedli v dvaatřicetidenním závodu Tour de France, který zahrnuje více než 3 200 kilometrů.

Nejlépe vypadající cyklisté byli také těmi nejrychlejšími,“ tvrdí vědci z Curychu v odborném časopise Biology Letters.

Jako nejlépe vypadající cyklista byl hodnocen velmi úspěšný francouzský jezdec Amaël Moinard, vládnoucí světový šampion Rui Costa získal velmi vysoké hodnocení hned za ním.

Bradley Wiggins by mohl být dobrým příkladem vztahu mezi dobrým vzhledem a výkonností. Nebo nám může dokázat, že nic vědeckého neplatí stoprocentně, tedy že můžete být první, i když nejste příliš atraktivní. U Wigginse se totiž lidé neshodnou na tom, zda je atraktivní, či nikoli. Pro některé je, pro jiné naopak není. Přesto jsou jeho výkony vynikající. Dává tak naději všem,“ dodává s úsměvem autor studie Erik Postma z Curyšské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související