Muži vs. ženy: Hormon zvyšuje v mužích soutěživost, v ženách přátelskost

Velikost textu: AAA

13. 2. 2014

Rozdíly mezi muži a ženami nejsou definovány jen kulturně, ani pouze biologicky. Nýbrž součinností obou faktorů. Proto existuje u obou pohlaví taková variabilita a neostré přechody mezi nimi. Podle nových izraelských výzkumů nepůsobí na obě pohlaví stejně ani hormon oxytocin. Zatímco u žen zvyšuje především přátelskost, u mužů spíš soutěživost.

U obou pohlaví se hormon oxytocin vylučuje třeba při mazlení a líbání, při orgasmu, u žen také na počátku porodu. Obecně se o této látce produkované v mozku a mozek ovlivňující hovoří jako o hormonu lásky. Jenže neposiluje jen touhy přátelské a milostné. Podle nových výzkumů zřejmě posiluje také soutěživost. Tedy hlavně u mužů.

Ženy ve své většině mají tendenci být víc komunitní a rodinné ve svém chování, zatímco muži mají tendenci být většinou spíš soutěživí a snaží se získat dobré společenské postavení,“ tvrdí profesorka Simone Shamayová-Tsooryová z Univerzity v Haifě.

Oxytocin u obou pohlaví posiluje společenskost, vztahy mezi lidmi a prosociální chování. Muži jsou ale po podání oxytocinu citlivější na soutěživé chování u svých soků, více si ho všímají, lépe identifikují a analyzují. Takže jsou sami soutěživější.

Sama profesorka Shamayová-Tsooryová v předchozích studiích zjistila, že se oxytocin vylučuje také při negativních zážitcích – žárlivosti či škodolibosti.

Nyní sledovala vliv oxytocinu na schopnost mužů a žen identifikovat správně různé sociální vztahy ve skupině. Podávala části osob hormon, části placebo, všichni hodnotili na videozáběrech chování a vztahy mezi různými dvojicemi a skupinami.

Z výsledků je jasné, že ženy užívající oxytocin lépe rozpoznaly a správně hodnotily vztahy přátelské, muži naopak přesněji identifikovali vztahy soutěživé.

Vědci z Univerzity v Bonnu zase vedle toho zjistili, že muži, jejichž mozek je zaplaven oxytocinem, častěji lichotí své partnerce. A nejen to, také se jim dotyčná víc líbí ve srovnání s jinými ženami. Když se tak s partnerkou pomazlí, vnímají ji jako přitažlivější, zatímco k jiným ženám a kolegům to stejné necítí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související