Chcete zažít pocit moci a vysokého statusu? Víme, co si stačí obléknout!

Velikost textu: AAA

18. 2. 2014

Psychologové z Harvardovy univerzity přišli s překvapivým tvrzením. Nikoli luxusní smoking mezi pány s krovkami, ale porušení pravidel oblékání je symbolem úspěšnosti, vyššího společenského statusu a bohatství. V prostředí, kde se většina konformně podřizuje formálnímu oblékání, působí jako nejúspěšnější ti, kteří se obléknou záměrně ležérně.

Silvia Bellezzová, Francesca Ginová a Anat Keinanová z Harvardovy univerzity zkoumaly vliv oblékání na to, jak člověk na druhé působí z hlediska společenského statusu a prestiže. A v experimentálních pokusech zjistily, že za určitých podmínek je nekonformní chování projevem úspěšného člověka s vyšším statusem.

V pěti laboratorních a dlouhodobých studiích si autorky všímaly role nekonformity v různých populacích. Souborné výsledky naznačují, že lidé přikládají vyšší status a kompetence těm individuím, kteří se chovají nekonformně v prestižním kontextu, kde se očekávají jisté normy formálního chování,“ píše odborný časopis Journal of Consumer Research.

Prakticky to kupříkladu znamená také to, že když na univerzitě, kde se většina učitelů objevuje hladce oholená v obleku, vystoupí přednášející, který má džíny, triko a strniště, naprostá většina studentů ho považuje za úspěšnějšího a společensky významnějšího než jeho kolegy, kteří se oblékají formálně a jsou konformní s většinou.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související