Jste osamělí? Pozor! Je to dvakrát smrtelnější než obezita!

Velikost textu: AAA

19. 2. 2014

Ačkoli se dnes hovoří v souvislosti se smrtelnou epidemií hlavně o obezitě, lidskému zdraví ještě více škodí osamělost. To je stav, kdy se člověk cítí opuštěný, nepochopený a bez emocionální vazby s blízkou osobou. Vědci z Chicaga tvrdí, že ačkoli obezita ohrožuje na zdraví a životě hlavně mladší ročníky, u starších je mnohem nebezpečnější právě osamělost.

Pocit odtržení od života a společnosti zvyšuje krevní tlak, oslabuje imunitní systém a způsobuje deprese. To vše dohromady pak zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Podle profesora psychologie Johna Cacioppa by to neměli podceňovat už lidé středního věku, kteří by měli pamatovat na to, že ve stáří je může osamělost postihnout i mezi lidmi. Proto by měli aktivně pracovat nejen na posilování vztahů s příbuznými, ale udržovat si také okruh kvalitních přátel.

Podle jeho osobního výzkumu přitom osamělost zvyšuje riziko předčasného úmrtí více než obezita.

Demograficky zažíváme jisté tsunami šedivého věku. Silné ročníky začínají dospívat do věku seniorů. Lidé musejí začít včas myslet na to, jak se aktivně chránit před osamělostí,“ tvrdí profesor Cacioppo z University of Chicago.

Fyzická izolace přitom sama o sobě nemusí souviset s izolací psychickou. Osamělým se člověk může cítit i uprostřed skupiny osob, s nimiž ho však nic nepojí a nemá k nim žádné emocionální vazby. Někdy se cítí osaměle i lidé v manželství a rodině.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související