Otestujte se: Situace, kdy začneme věřit na osud!

Velikost textu: AAA

24. 2. 2014

Proč jsme si namazali k snídani rohlík s máslem a medem a nedali si ho raději s šunkou, nepotřebujeme nijak složitě vysvětlovat. Takové rozhodnutí jen málokdy připisujeme „vyšší moci“ a neviditelné ruce „osudu“. Při rozhodování o změně zaměstnání, stěhování a odchodu od partnera však lidé na nadpřirozené síly ovlivňující jejich rozhodování spoléhají více. Častěji tak hovoříme o tom, že je to mimo naši svobodnou vůli a rozhodl o tom „někdo“ či „něco“ nahoře.

„Osud je všudypřítomná víra v nadpřirozeno, zahrnující čas a prostor. Má celé spektrum pozitivních a negativních účinků na zdraví, psychické zvládání situací a na aktivitu i neaktivitu jedince,“ tvrdí ve své studii psychologové Aaron Kay, Simone Tang a Steven Shepherd z Duke University v Severní Karolíně.

Jejich výzkum zabývající se rolí „osudu“ při rozhodování člověka pak otiskl odborný časopis Psychological Science.

Víra v osud definovaná jako víra, že cokoli se stane, se stát mělo, a že je výsledek zcela předurčen, může být zvláště užitečná, když člověk čelí složitým životním rozhodnutím,“ tvrdí psychologové ze Severní Karolíny, kteří svou teorii podpořili experimentálním výzkumem.

Jinými slovy, čím je rozhodování složitější a člověk má problém zvládat situaci svou vlastní vůlí, tím raději spoléhá na předurčení a ruku osudu. Má to psychologický význam.

„Víra v osud může ulevit od psychologického stresu při složitém rozhodování,“ tvrdí autoři.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související