Chudoba, či bohatství? Dědí se až tři sta let!

Velikost textu: AAA

3. 3. 2014

Kdo tře bídu s nouzí jako jeho otec a děd, nemůže být naštvaný zrovna na tyto dva své předky. Měl by být naštvaný až na svého prapraprapraprapradědu. Tvrdí to americký ekonom Gregory Clark, jenž se zabýval „dědičností“ ekonomického postavení rodiny v mužské linii. Pátral po nositelích stejného příjmení několik staletí a došel k závěru, že ekonomická situace u otců, synů, vnuků, pravnuků a dalších mužských potomků v otcovské linii se nemění až patnáct generací.

Jinými slovy, šance na to, že bohatý otec bude mít chudého syna, ale i že chudý otec bude mít bohatého syna, je docela malá. Historická data odhalují, že většina synů žije podobně jako otcové. A tento osud je zvrácen v průměru po deseti až patnácti generacích.

Profesor Gregory Clark z University of California v Davisu sledoval osudy mužů stejného příjmení tři sta let nazpět. Výsledky studie uvádí v knize The Son Also Rises a v závěru shrnuje: „V rozporu s očekáváním, že bohatství a chudoba předků mohou být smazány za tři až čtyři generace, trvá to deset až patnáct generací.“

Co je na celém výzkumu pravděpodobně nejpřekvapivějším znakem, je to, že stín předků je vržen podle všeho na všechny zkoumané země bez jediné výjimky,“ tvrdí profesor Clark podle britského listu The Independent.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související