Části populace hudba nepřináší vůbec nic. Vědci objevili hudební anhedonii

Velikost textu: AAA

11. 3. 2014

Ať je hudba tvůj lék, zpívala chlapecká skupina Lunetic v devadesátých letech. S mnoha dívkami přitom čtveřice dokázala dělat divy, řadu posluchačů však tato hudba rozhodně neléčila. Některé přiváděla k nepříčetnosti, jiné nechávala naprosto chladnými. Ovšem stejný pocit mají tito jedinci při poslechu jakékoli hudby. Španělští vědci totiž zjistili, že existuje malá část populace, která trpí hudební anhedonií. Při poslechu jakékoli melodie dotyční necítí vůbec nic a nevzbuzuje to v nich žádné emoce. Tito lidé si také poslech hudby nedokážou vůbec užít.

Přitom dosud psychologové soudili, že emocionální potěšení při poslechu hudby – bez ohledu na osobní vkus – zažíváme všichni. Omyl. Jsou lidé, kteří necítí nic. Při poslechu jakékoli hudby se v jejich mozku neaktivuje centrum odměny a potěšení. Lidé naprosto imunní vůči účinkům hudby pak trpí hudební anhedonií.

Identifikace těchto jedinců by mohla být velmi důležitá při chápání toho, jak se určitá sestava not překládá do emocí,“ míní profesor Josep Marco-Pallares, jenž jako první popsal hudební anhedonii.

Jeho tým objevil řadu osob, které mají potěšení třeba z výhry peněz, sexu či dobrého jídla. Ovšem jejich mozek – jeho centrum potěšení a odměny – je naprosto imunní vůči poslechu jakékoli hudby.

Při experimentálním výzkumu Josep Marco-Pallaers z Barcelonské univerzity potvrdil, že u řady lidí nedochází při poslechu hudby k žádné aktivaci dopaminového centra v mozku, které se jinak aktivuje při jiných formách potěšení. Tito lidé jsou jinak naprosto zdraví a se svým životem spokojení. Jen si neumějí a zřejmě ani nemůžou užít poslech hudby.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související