Kočky byly domestikovány už před 5 700 roky

Velikost textu: AAA

11. 3. 2014

Obecně se soudí, že kočky domestikovali Egypťané, kteří dokonce mňoukající mazlíčky považovali za posvátné tvory, jejichž podobu přijímali i sami bohové. Ovšem se zdomácňováním začali obyvatelé severu Afriky už před 5 700 roky, mnohem dříve, než se soudilo. A nebyli sami. V období kolem 3 300 let před Kristem chovali kočky také čínští farmáři.

Potvrzují to výzkumy Institutu přírodních věd belgického království. Analýza DNA naznačuje, že většina dnes chovaných koček je potomky divokých koček z Blízkého východu, severní Afriky a Středního východu. Egypťanům v domestikaci koček stále patří prvenství. Nebyli sice jediní, i v Číně chovají kočky už minimálně 5 300 let, nejstarší kostra zdomácnělé verze tohoto zvířete ale pochází z období kolem 3 700 před Kristem a právě z Egypta. Dosud se přitom soudilo, že domestikace začala teprve na konci druhého tisíciletí před Kristem.

Je jasné, že mezi člověkem a kočkami existuje blízký vztah, který předchází dosud přijímanému důkazu o domestikaci koček v Egyptě o téměř dvě milénia,“ oznámil autor výzkumu Wim Van Neer z Královského belgického institutu přírodních věd.

Jeho tým nalezl na lidském pohřebišti v Hierakonpolisu kostru pralesní kočky se zhojenou zlomeninou. Je tak jasné, že zvíře bylo chováno člověkem, který o něj pečoval, když se zranilo. Na pohřebišti bylo nalezeno šest dalších koček, které byly zřejmě obětovány.

V prosinci minulého roku také američtí vědci informovali o objevech koster domestikovaných koček z čínské provincie Ša-an-si. A ty pocházejí z období kolem 3 300 před Kristem, jsou tedy staré téměř pět a půl tisíce roků. Podle vědců z USA kočky sloužily farmářům zřejmě jako pomocníci při omezování nájezdu hlodavců.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související