Sloni rozumějí lidské řeči, rozliší jednotlivé jazyky i muže od ženy a dítě od dospělého

Velikost textu: AAA

13. 3. 2014

Sloni jsou inteligentní tvorové, kteří podobně jako lidé truchlí a navíc si pamatují po desítky let, kdo jim ublížil. Něžní obři ale mají zřejmě mnohem vyšší IQ, než jsme dosud soudili. Tlustokožci s chobotem totiž rozumějí lidské řeči. A to natolik, že rozeznají i jednotlivé jazyky a poznají, když hovoří muž či žena nebo dítě a dospělý.

Potvrdila to zooložka Cynthia Mossová pracující v keňském Národním parku Amboseli. Testovala na skupině slonů, jak reagují na nahrávky mužů, žen a dětí dvou kmenů – Masajů a Kamba. Nahrávky obsahovaly jednoduchou větu: „Podívejte, podívejte támhle, skupina slonů přichází.“

Masajové přitom historicky slony zabíjejí při rituálu dospívání. Také se mstí na stádech, které zabíjí jejich dobytek. Naopak farmáři Kamba mají k slonům mnohem mírumilovnější vztah.

Když doktorka Mossová hrála slonům nahrávky kmene Masajů, sloni se začali obranně srocovat k protiútoku. Také zvedali směrem ke zdroji zvuku choboty, aby získali pachové informace o nebezpečí. Naopak v případě poslechu nahrávky kmene Kamba byli mnohem klidnější. Rozpoznali tak nejen dva jazyky od sebe, ale mnohem více je vyděsil hlas muže kmene Masajů než hlas chlapce či ženy. Dokážou tak rozeznat z nahrávky pohlaví a to, zda se jedná o dospělého či dítě.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související