Agresivní člověk je jako rozzuřený býk: Opravdu vidí rudě!

Velikost textu: AAA

19. 3. 2014

Agresivní a naštvaní lidé skutečně vidí rudě. Prokázali to psychologové ze Severní Dakoty. Nejenže osoby, které mají rády červenou barvu, vykazují častěji prvky agresivního chování a nenávistnosti vůči druhým, ale pokud jsou jim předloženy speciálně upravené obrázky s potlačením barevného spektra, vidí ho častěji červeně. To je zřejmě způsobeno tím, že se evoluční zkušeností mozek naučil spojovat červenou barvu s nebezpečím a tudíž i bojovností.

V prvním pokusu psychologové z North Dakota State University upravili obrázek do stupňů šedi s potlačením barev. Snímek byl tak vyváženě lehce načervenalý i namodralý zároveň. Snímek pak předložili několika osobám, které měly říct, jakou barvu vidí. Dotyční pak vypracovali speciální test odhalující hostilitu (nenávistnost) a agresivitu. Jedinci, kteří měli vysoké skóre v tomto testu (byli agresivnější a hostilnější), častěji viděli obrázek červeně.

Osoby mající vysoké skóre v testu agresivity a hostility také uváděly častěji, že jejich nejoblíbenější barvou je právě červená.

Nepřátelští lidé mají nepřátelské myšlenky, nenávistné myšlenky implicitně souvisejí s červenou barvou, a tudíž nepřátelští lidé mají tendenci vidět tuto barvu kolem sebe,“ tvrdí autoři z Dakoty v závěru své studie, která byla publikována v odborném časopise Journal of Personality.

Červená barva je jako symbol agresivity, boje a ohrožení v lidském pokolení zakořeněna napříč všemi kulturami. Jedná se tedy o evoluční záležitost a nesouvisí s žádnou kulturou. Lidé od pravěku vědí, že je červená barvou vyzývající k boji, barvou ohrožení a také varování. Řada zvířat využívá červenou barvu jako varování sokům či predátorům. U člověka pak zrudnutí v obličeji znamená, že se dotyčný prokrvil po návalu adrenalinu a kortizolu, které připraví jedince k útoku a obraně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související