Slunéčka skutečně létají do nebíčka. Vystoupají až kilometr vysoko!

Velikost textu: AAA

20. 3. 2014

Snad všichni jsme si jako malé děti vyzkoušeli experiment se slunéčkem sedmitečným neboli lidově sluníčkem či beruškou. Na ukazováčku jsme ji zvedali k nebi a ptali se: „Sluníčko, sluníčko, kam poletíš? Do nebíčka, nebo do peklíčka?“ A podle toho, zda brouček zmizel v letní nebeské modři, či přistál hned na zemi, se odhadoval osud. Asi jen nejmenší děti skutečně věří, že slunéčko vyletí až do nebe. Nová vědecká pozorování z Británie však dokazují, že do nebe se tento brouk vydává nezřídka. Vyletí až kilometr vysoko a na jediný zátah dokáže urazit až 120 kilometrů.

Podle britských zoologů bylo slunéčko pozorováno ve výšce tisíc metrů nad zemským povrchem a nejdelší trasa uražená na jediný zátah měla čtyřiasedmdesát mil neboli 118 kilometrů. Přitom slunéčko může získat při letu rychlost až šedesát kilometrů v hodině a vydrží ve vzduchu najednou až dvě hodiny.

Entomologové z výzkumného zemědělského institutu Rothamsted Research v anglickém Harpendenu sledovali chování slunéčka sedmitečného, užitečného brouka, který se živí mšicemi.

„Jsou to velmi aktivní brouci, velmi rychle létají a jsou uzpůsobeni ke skutečně dobrým leteckým schopnostem,“ tvrdí doktorka Lori Lawsonová Handleyová z University of Hull v rozhovoru pro Daily Mail.

Slunéčko sedmitečné je dravý brouk, mšicemi a jiným hmyzem se živí jeho larvy i dospělá imaga. Lidový název beruška patří ve skutečnosti jinému členovci. Beruška je suchozemský korýš podobný příbuzné stínce zední.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související