Používáte ústní vodu více jak 3krát denně? POZOR! Způsobuje rakovinu úst!

Velikost textu: AAA

8. 4. 2014

Skotští vědci varují před nadužíváním ústních vod. Podle jejich výzkumů totiž vyplachování dutiny ústní častěji než třikrát denně zvyšuje riziko rakoviny úst a hltanu. Lidé by neměli spoléhat na ústní vody, které navíc nenahradí kvalitní čištění zubů kartáčkem a dentální nití.

„Špatná ústní hygiena – jeden z důvodů, proč lidé pravidelně používají výplachy úst – také hraje svou roli ve zvýšeném riziku rakoviny,“ tvrdí doktor David Conway z University of Glasgow.

I australští vědci už v roce 2009 zjistili, že příliš časté používání ústní vody s alkoholem vede ke zvýšenému riziku rakoviny úst a hltanu. Tito lidé jsou na tom stejně jako alkoholici, kteří konzumují tvrdý alkohol denně. Etanol totiž narušuje sliznice, jež jsou snadným terčem kancerogenních látek.

Já bych rozhodně nedoporučil nikomu pravidelné užívání ústních vod, ani aby lidé s výplachem přestali zcela. Existují případy a okolnosti, kdy může zubař výplach úst předepsat, třeba v případě, že má člověk sníženou produkci slin kvůli nemoci či užívání léků. Ale pro mě je naprosto nezbytné pravidelné čištění zubů pastou a pravidelné čištění mezizubních prostor dentální nití spolu s pravidelnými prohlídkami u zubaře,“ dodává doktor Conway.

Nejhorší podle něj je, když se lidé výplachem úst snaží maskovat zápach z potravin, cigaret či alkoholu a činí tak několikrát denně.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související