Soumrak banánů: Ohrožuje je nebezpečná houbová choroba!

Velikost textu: AAA

18. 4. 2014

Milovníky banánů možná vyděsila zpráva, že žlutých plodů bude málo, protože banánovníky ohrožuje vážné houbové onemocnění. Tyto byliny – ano, banánovníky jsou byliny podobně jako tráva – ohrožuje vážné houbové onemocnění. Týká se to však zatím jen rostlin pěstovaných na plantážích v Asii, na Blízkém východě a v Africe.

Panamská choroba – odborně Fusarium Wilt TR4 – se začala šířit v Jordánsku a Mozambiku. Pro Evropany to ale zatím hrozbou není, protože do EU se banány dovážejí především z Jižní Ameriky.

Jenže pro zbytek světa může mít choroba zásadní vliv na dodávku banánů, tvrdí to zpráva OSN.

Není otázkou, zda to dorazí i do dalších oblastí světa, ale otázkou je, kdy to tam dorazí. Neexistuje prevence,“ uvedl doktor Gert Kema z nizozemské Univerzity ve Wageningenu.

Spory houbového onemocnění jsou velmi odolné, v půdě spí celá desetiletí, takže i když je plantáž zrušena, ještě mnoho desítek let není možné v infikované zemině pěstovat banánovníky.

„Postihuje především banánovníky odrůdy Cavendish, které tvoří sedmačtyřicet procent světové produkce banánů,“ uvedl doktor Kema pro deník Metro.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související