Alkohol za volantem? Tohle pak »vidíte«!

Velikost textu: AAA

28. 4. 2014

Alkohol za volant nepatří a vědci ze španělské Granady s tím souhlasí. Rozhodně by nedoporučovali řidičům konzumaci lihových nápojů před jízdou večer a za horších světelných podmínek. Podle jejich objevů totiž lidé po konzumaci etanolu mají stejně zhoršené vidění jako osoby s oční vadou či starší jedinci, u nichž se schopnost vidění přirozeně snižuje.

Citlivost vůči kontrastům a schopnost rozlišovat detaily za slabého osvětlení byly po konzumaci kvalitního vína výrazně omezeny,“ tvrdí autoři studie z Granady ve zprávě, kterou publikoval odborný časopis Journal of Ophtalmology.

Profesor José Castro z Univerzity v Granadě navíc prokázal, že po konzumaci alkoholu dochází i k fyzickým změnám ve vidění. Slzy vytvářejí tekutý film na oku, který je ovlivněn přítomností etanolu v slzách konzumentů alkoholu.

Etanol usnadňuje vypařování vody ze slz na povrchu oka, snižuje tloušťku slzného filmu, tak dochází k vytváření trhlin v tomto filmu a optickým změnám, jako jsou glorioly, aureoly a hvězdicově rozmazané záře kolem zdrojů světla – pouličních lamp a reflektorů protijedoucích aut.

„Tyto výsledky by měli vzít v potaz především řidiči aut, kde je nesmírně důležité, aby člověk před cestou zvážil své schopnosti vidění,“ míní profesor Castro. Doporučuje řidičům, aby před cestou vůbec nepili, zvláště večer.

Ve Španělsku se smí usednout za volant s obsahem 0,25 promile etanolu v krvi.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související