Slazené perlivé nápoje pro děti? Tohle jim způsobí!

Velikost textu: AAA

28. 4. 2014

Všichni už několik let posloucháme od lékařů, že slazené perlivé nápoje – či chcete-li limonády – škodí zdraví. Jejich každodenní konzumace totiž zvyšuje krevní tlak a způsobuje diabetes. Jenže podle vědců z Connecticutu to není žádné tmářské strašení. Sladké perlivé limonády totiž zvyšují krevní tlak i u jinak zdravých mladých lidí a způsobují u nich choroby oběhové soustavy. Jsou-li konzumovány denně.

Všechny studie, které jsme revidovali a které zahrnují sledování stravovacích návyků a zdravotního stavu u více než čtyř set tisíc osob, potvrzují, že mezi konzumací slazených limonád a vysokým krevním tlakem existuje jasný vztah,“ uvedl doktor Aaqib Habib Malik z Griffin Hospital v Connecticutu v rozhovoru pro Health Day.

Vysoký krevní tlak přitom podle něj hrozí všem osobám, které konzumují limonády pravidelně na denní bázi. Riziko hypertenze je u nich o šestadvacet až sedmdesát procent vyšší než u osob, které nepijí limonády vůbec.

Teenageři a dospívající jsou ohroženi vysokým krevním tlakem o sedmaosmdesát procent více, když pijí tři či více sklenic limonády denně,“ tvrdí doktor Aaqib Habib Malik.

Konzumace sladkých limonád vede ke snížení obsahu oxidu dusnatého v krvi, ten přitom zvyšuje pružnost cév a u mužů kupříkladu zlepšuje schopnost erekce. Naopak při nedostatku oxidu dusnatého dochází ke stažení cév a zhoršení jejich pružnosti.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související