Norské léto ovládnou přemnožení lumíci

Velikost textu: AAA

8. 5. 2014

Poměrně teplá zima s dostatkem sněhu ve Skandinávii znamená, že letos dojde k populační explozi lumíka norského. Miliony těchto hlodavců se budou snažit najít útočiště s novými zdroji potravy a během léta budou lidé pozorovat hromadné migrace, které laici mylně označují jako masové sebevraždy. Norští zoologové tvrdí, že k přemnožení lumíků dojde skutečně letos.

Nina Eideová z Norského institutu pro výzkum přírody letos očekává tzv. rok lumíků. Ten nastává jednou za tři až čtyři roky, kdy se díky mírnému klimatu přemnoží lumíci. Hlodavců je pak tolik, že si vzájemně konkurují a nemají dostatek potravy. Většina jedinců se vydá hledat nové útočiště. Během putování překonávají různé překážky včetně řek a jezer. Když se dostanou na mořské pobřeží, vrhají se do vln v domnění, že překonají vodní masy a objeví novou zemi s potravou. Jenže v moři většinou zahynou vyčerpáním. Lidé se tak mylně domnívají, že páchají hromadné sebevraždy.

„Zjistili jsme, že důvod, proč je lumíků najednou tolik, závisí na skutečnosti, že jsou schopni rozmnožovat se i během mírné zimy. Množí se pod sněhem a to je něco, co hlodavci jinak normálně nedělají,“ tvrdí profesor Rolf Anker Ims z Univerzity v Tromsø.

Když je ale zima krutá a pod sněhem se tvoří tlustá ledová krusta, lumíci se té zimy nerozmnožují a jejich populace zůstává nepočetná. Přemnožení lumíků znamená sytý rok pro dravce a šelmy, které se jimi živí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související