Deprese a hněv v dospívání negativně ovlivňují vztahy v dospělosti

Velikost textu: AAA

15. 5. 2014

Deprese a hněv v dospívání nemají negativní důsledky na zdraví a život člověka jen v čase, kdy je prožívá. Přenášejí se časoprostorem a ovlivňují negativně vztahy s partnery později v dospělosti. Tvrdí to profesor psychologie Matthew Jonson z Alberty.

K závěru došel po čtvrtstoletí sledování 341 osob. Negativní emoce v době, kdy je člověk teenagerem, mohou mít dlouhodobý negativní dopad na vztahy ve středním věku.

„Skutečnost, že deprese a hněv zažívané v době dospívání se drží lidí, dokonce i jejich velkých životních událostí jako manželství, kariéry a rodičovství, byla velkým překvapením. Fakt, že symptomy deprese a vyjadřování hněvu mohou přetrvat po mnoho důležitých životních událostí v životě člověka, dokazuje, jak důležité je věnovat se mentálnímu zdraví v rané fázi života. Někdy prostě problémy nezmizí. Jak rostete a měníte se, rané roky života se stávají klíčovým obdobím života pro formování štěstí,“ tvrdí profesor Johnson z University of Alberta.

„Pro jedince výsledky studie znamenají, že jim může pomoci pochopit fakt, že to, kde se teď vyskytují ve svém vztahu, je formováno v dřívějších etapách jejich životů. Není to jen partnerovo současné chování nebo vaše současné chování, co formuje ten vztah, ale je to také příběh z minulosti, který si nesete s sebou,“ dodává profesor Johnson v rozhovoru pro britský list Daily Mail.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související