ŠÍLENÉ: Kokain je tak rozšířený, že už ho našli i v pitné vodě!

Velikost textu: AAA

15. 5. 2014

Kokain je v Británii tak běžnou a rozšířenou drogou, že se už dostal do vodního koloběhu a britští vědci ho prokázali v pitné vodě. Podle odborníků ze Spojeného království pravidelně užívá drogu sedm set tisíc osob žijících na britských ostrovech, ty pak metabolity této drogy vymočí, látky odcházejí do řek a z nich se dostávají do pitné vody.

Koncentrace zjištěných metabolitů je samozřejmě tak malá, že nepředstavuje vůbec žádné riziko pro konzumenty. Ale velmi citlivé přístroje je dokážou ve vodě tekoucí řádem detekovat.

Kokain je v Británii drogou ilegální. Přesto poslední roky lékaři a toxikologové varují, že je tato alkaloidová droga stále rozšířenější, že už je na každé bankovce, která je pár dní v oběhu a nevyšla zrovna z tiskárny. Kokain byl prokázán také na toaletách v britském Parlamentu a ve dvou třetinách kolejí Cambridgeské univerzity.

Kokain je do těla přijímán jako benzoylmethylekgonin, ovšem po metabolizaci s močí odchází jako benzoylekgonin. Tuto látku odhalil ve vodovodním řádu britský Inspektorát pitné vody.

„Máme tady téměř nejvyšší míru užívání kokainu v západní Evropě. Je stále levnější a levnější a jeho užívání pořád roste,“ uvedl k výsledkům výzkumu pro list Sunday Times Steve Rolles, odborník na protidrogovou prevenci.

Testy britského Inspektorátu pitné vody odhalily v pitné vodě také stopy kofeinu, léku tišícího bolest ibuprofenu a karbamazepinu, léku na epilepsii.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související