Američtí vědci zřejmě objevili Kolumbovu slavnou loď Santa Maria

Velikost textu: AAA

19. 5. 2014

Američtí vědci tvrdí, že ve vodách u severního Haiti nalezli vrak, který odpovídá svou stavbou lodi Santa Maria, na níž se plavil slavný italský mořeplavec Kryštof Kolumbus. Ten s ní hledal cestu do Asie, přičemž právě Santa Maria v Karibiku ztroskotala a on se vrátil do Evropy s loděmi La Nina a La Pinta.

Americký odborník Barry Clifford se snaží vyjednat s haitskou vládou, aby oblast s vrakem uzavřela a chránila pro další odborné bádání, které by potvrdilo, že se jedná o Kolumbovo plavidlo, které v oblasti ztroskotalo roku 1492.

Všechny geografické, podvodní topografické a archeologické důkazy silně naznačují, že ten vrak je Kolumbovou slavnou lodí Santa Maria. Jsem si jistý, že plné odhalení toho vraku vydá první detailní podmořský archeologický důkaz o objevu Ameriky Kolumbem,“ uvedl Clifford podle britského BBC.

Americké zpravodajské televizi CNN pak Clifford svěřil, že nalezl u vraku dělo z konce patnáctého století. Takže si je původem plavidla, po němž zůstal vrak, téměř jistý. Dokázat to může ale jedině plným odhalením vraku a jeho archeologickým prozkoumáním.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související