Farmář chová krávy na matracích v kravíně s klimatizací

Velikost textu: AAA

19. 5. 2014

Krávy bosenského farmáře Jusufa Arifagiće se mají lépe než polovina obyvatel jeho balkánské vlasti. Červený skot z Norska totiž spává na nafukovacích matracích a o příjemné prostředí v kravíně se stará výkonná klimatizace. Občané Kozarace neřeknou jeho statku jinak než hotel pro krávy. On však tvrdí, že jde s dobou a v budoucnosti si tak bude hovět všechen skot v Evropě.

O klimatizaci se stará počítač, který neustále hlídá teplotu a vlhkost. Řídí však také světlené podmínky, aby měly krávy pravidelný cirkadiánní režim. Arifagić a jeho zaměstnanci norský červený skot pravidelně koupají, masírují a čistí jim spárky na nohách.

Klasická hudba, lidové písně a jiná relaxační hudba jsou samozřejmostí. „Nikdo by neměl mým kravám závidět. Každý by si měl uvědomit, že věda jsou víza do budoucnosti,“ věří dvaapadesátiletý zemědělec.

Arifagić utekl do Norska na počátku devadesátých let z Bosny a Hercegoviny, kde řádila válka. Ve Skandinávii žil na farmě a rozhodl se, že bude chovat nejen tamní červený skot, ale stejným způsobem, jak to dělají Norové.

Luxusní farma, či hotel pro krávy, ho vyšla na osm milionů eur. Žije v ní teď 115 norských červených krav, které jsou velmi odolné, nemají rohy a produkují velké množství mléka. Arifagić chce časem rozšířit chov na pět tisíc kusů a mít tak největší stádo krav v Evropě.

Bosenský zemědělec během let hodlá zásobit svým mlékem také norský trh. Věří, že může konkurovat jejich farmářům, kteří musejí šest měsíců v roce vytápět kravíny kvůli tuhé zimě. On bude sice muset klimatizovat v horkém létě, ale i tak by měl mít náklady na energii nižší.

Krávy podle něj milují masážní stroj s kartáči, k němuž samy přicházejí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související